فایل word بررسی تاثیر برنامه سوم توسعه بر نرخ بیکاری

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی تاثیر برنامه سوم توسعه بر نرخ بیکاری دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی تاثیر برنامه سوم توسعه بر نرخ بیکاری  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب
فصل اول
کلیات تحقیق
ادبیات موضوع تحقیق
فصل سوم
روش شناسی تحقیق
فصل چهارم
تحلیل داده ها
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
فهرست منابع
 
1-    فصل اول ‌( کلیات تحقیق)
1-1- مقدمه:
برنامه به معنای مقررات با نظامی است برای انجام کار یا کارهای معین و برنامه ریزی به معنای عمل یا فرآیند یافتن و تنظیم مقررات تعریف می شود به بیان دیگر برنامه ریزی به معنای یافتن نظام برای اجرای یک کار یا رشته ای از کارها می باشد بهر حال, تنظیم مقررات و ایجاد نظام برای اجرای یک معین مبتنی بر شناخت آثار و عواقب و یا به طور کلی آگاهی است به همین جهت به تعریف کاملتری از برنامه ریزی آن را چنین تعریف می کنند:
برنامه ریزی یک فرآیند تصمیم گیری آگاهانه و دارای ویک تلاش نظام یافته برای رسیدن به هدف ویا اهداف خامی می باشد.
با توجه به تعریف برنامه ریزی در بالا, برنامه ریزی اقتصادی را می توان به شکل زیر تعریف کرد: به مجموعه ای از تصمیمات آگاهانه و ارادی, به منظور جهت دادن و کنترل تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی, نظر تولید ملی, مصرف, پس انداز , سرمایه گذاری, اشتغال, مواردات و صادرات و.............برای ئیل یکسری هدفهای از پیش تعیین شده برنامه ریزی اقتصادی می گویند.
برنامه ریزی اقتصادی انواع مختلفی دارد نظیر: برنامه ریزی ضد ادواری, برنامه ریزی توسعه, برنامه ریزی متمرکز ( مرکزی ) و هم چنین برنامه ریزی از نظر بعد و زمان به کوتاه مدت ( معمولاً یکساله)  میان مدت (3-7 سال) و بلند مدت ( معمولاً بیش از 10 سال) تقسیم می شود.
در برنامه ریزی توسعه که عملاً همزمان, با طرح مساله توسعه نیافتگی وتوسعه و پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای در  حال توسعه آغاز شد, هدف متحول کردن ساختار اقتصادی جامعه است در کشورهای درحال توسعه برنامه ریزی های میان مدت دارای جذابیت بیشتری می باشند زیرا اجرای برنامه کوتاه مدت  غیر عملی و برنامه های بلند مدت از نظر جلب مشارکت مردم با مشکل رو به رو است.
1-2- بیان مسئله:
آیا برنامه سوم توسعه توانست نرخ بیکاری را کاهش دهد؟
1-3- تاریخچه وسابقه موضوع تحقیق:
بیکاری هر نهاده تولید به منزله از دست رفتن فرصت آن نهاده برای تولید محصول است و انباشته شدن این فرصتها در طول زمان به کاهش تولید و ضعف نسبی کشور در برابر سایر کشورها منجر می شود. در این میان بیکاری نیروی کار به دلیل مواجهه با جنبه های انسانی, علاوه بر آثار اقتصادی, آثار اجتماعی و فرهنگی و سیاسی هم به دنبال دارد؛ به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار است نبود درآمد ونداشتن قدرت خرید از طرفی باعث کاهش قدرت خرید نیروی کار و کاهش توان تامین نیازهای اساسی او و طرف دیگر باعث کاهش قدرت تولیدی و تولید کننده به دلیل فروش نرفتن محصولش می شود که در نهایت کاهش تولید  ملی و رشد اقتصادی را به دنبال دارد. ازاین رو تامین اشتغال موضوعی مهم برای جامعه و از شاخص های توسعه یافتگی محسوب می شود. کشور ما هم به دلیل به سن اشتغال رسیدن موج جمعیتی حاصل از نرخ رشد بالای جمعیت دردهه های قبل, نرخ بیکاری بالایی را تجربه می کند. براساس داده های منتشر شده بانک مرکزی نرخ بیکاری از 6/2 دصد در سال 1351 به 5/14 درصد در سال 1379 رسیده است.
این وضع باعث می شود تامین اشتغال برای نیروی انسانی از اهداف اساسی برنامه های توسعه کشور به شمار آید. در این میان برنامه سوم توسعه, که باهدف رشد اقتصادی همه جانبه تدوین شده است, به دلیل همزمانی با دوره زمانی افزایش عرضه نیروی کار و در نتیجه اهمیت یافتن بیشتر امر اشتغالزایی نقش مهمتری در این زمینه پیدا می کند و به عنوان محدوده زمانی انتخاب شده است. ( رسام مشرفی 1381/ بررسی وضعیت اشتغال در ایران به روش تحلیل  پویایی سیستمی/ ص 11)
فهرست منابع:
-    بانک مرکزی ایران/ "گزارش تحولات اقتصادی ایران در بخش واقعی سال 1383"/معاونت اقتصادی اداره حسابهای اقتصادی
-    سازمان برنامه وبودجه/ شهریور 1378 /" سند برنامه سوم توسعه اقتصادی, اجتنماعی و فرهنگی حوزه های فرابخشی جمهوری اسلامی ایران (1383-1379)"/ مرکز مدارک اقتصادی- اجتماعی و انتشارات
-    سازمان مدیریت وبرنامه ریزی/ 1378/ " گزارش اقتصادی سال 1378"/ دفتر انتشارات
-    سبحانی, حسن/1372/" اقتصاد کار ونیروی انسانی"/ انتشارات سمت
-    مرکز آمار ایران/ مهر 84/ " تحولات اقتصادی واجتماعی ایران از نگاه آمار"/ دفتر انتشارات و اطلاع رسانی
-    مرکز آمار ایران/ بهمن 1381/ " آمارگیری از ویژگی های اشتغال وبیکاری خانوار"/ دفتر انتشارات واطلاع رسانی
-    مشرفی,رسام/ 1381/ " بررسی وضعیت اشتغال در ایران به روش تحلیل پویای سیستمی"/ پایان نامه کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی اقتصادی دانشکده علوم اقتصادی وسیاسی دانشگاه شهید بهشتی/ چاپ نشده
-    آدرس اینترنتی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی:
www.mporg.ir/gozaresh/kholase

لینک کمکی