فایل word بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد کشور

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد کشور دارای 77 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد کشور  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه
جهان  و جامعه بشری گرفتار شکاف و دو پارگی ژرف و عمیقی است: دوپارگی و شکاف بین بخش پیشرفته و بخش کم رشد و توسعه نایافته. گروه توسعه یافتگان صنعتی در غرب و شرق, به امکانات و تسهیلاتی همچون دانش فنی و تکنولوژی پیشرفته, نیروی انسانی ماهر ون متخصص, ماشین ها و کالاهای سرمایه ای توانمند, مواد خام و انرژی زیاد و ارزان, شبکه حمل و نقل گسترده داخلی و خارجی, وسعت بازارهای ملی و یبن المللی و توانائی رقابت در بازارهای جهانی دست یافته اند.
گروه توسعه یافتگان صنعتی به یاوری این دستیافته ها به تولید انبوه رسیده اند و بیش از   بازرگانی دنیا را در اختیار دارند. جمعیت این گروه از کشورها تنها   تمام جمعیت دنیاست.
در برابر این واقعیت, از هر چهار انسان روی کره زمین سه نفر در کشورهای کم رشد و توسعه نایافته زندگی می کنند که به درجات گوناگون از بسیاری امکانات بر شمرده در بالا محرومند.
اقتصاد این جمعیت های عظیم انسانی, بیشتر بر تولیدات نه چندان زیاد کشاورزی و دامی و بهره برداری از برخی ذخائر معدنی با مزیت نسبی تولید متکی است که به یک یا دو ماده خام بیش از بقیه وابسته است.
نقش و سهم صنعت, در مجموع تولید ناخالص ملی این کشورها اندک است و کارکرد پیوسته آن نیز بسته به صدور مواد خام کشاورزی و معدنی, مازاد بر مصارف آنهاست. طبیعی است که چنین اقتصادی به دلیل نبود تنوع در محصولات تولیدی, از مرحله تولید انبوه بسیار فاصله دارد و از همین رو مواد یا محصولات تولیدی, از مرحله تولید انبوه بسیار فاصله دارد و از همین رو مواد یا محصولات مازاد و چشمگیری در اختیار ندارد تا بتواند آن را به کشورهای دیگر صادر کند. و بنابراین, مجموعه صادرات تمامی این کشورها با بیش از  جمعیت جهان, از   حجم بازرگانی جهان تجاوز نمی کند. یادآوری دوباره این ارقام و تاکید پی در پی بر آنها گرچه نمایشگر نابرابریهای فقر و ثروت در جهان معاصر به شمار می رود ولی به واسطه قانونمندی قدرت اقتصادی در سطح روابط موجود بین کشورهای مختلف, هیچگونه تغییر و دگرگونی اساسی در اوضاع به وجود نمی آورد مگر آنکه تولید در اینگونه کشورهای کم رشد و توسعه نایافته چنان فزاینده و پیوسته رشد کند. به ویژه در بخش صنعت- که دستیابی به سهم بیشتر و عادلانه تری از حجم تجارت جهانی را برای آنها ممکن گرداند؛ امکانی که فراهم آوردنش کار امروز و فردا نیست. و اگر هم احتمال آن فرض گرفته شود, به طور قطع و یقین نه برای همه این کشورها بلکه فقط برای شمار اندکی از آنها ممکن و محتمل است. جنبه نامساعد دیگر در مبادلات بین‌المللی کنونی, علاوه بر نکته بالا, این است که کشورهای پیشرفته صنعتی در کار قیمت گذاری مواد خام- از جمله انرژی- و رابطه مبادله آن با فرآورده های صنعتی ساخت خویش نقش تعیین کننده دست بالا و مسلط دارند.


فهرست مطالب

مقدمه   
فراگرد توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی   
تحولات صادرات کشور   
صادرات نفت و گاز   
صادرات کالاهای غیرنفتی (صنعتی و سنتی)   
امکانات و محدودیتهای بالقوه توسعه صادرات   
بازرگانی بین‌المللی و توسعه صنعتی   
دیگاههای نظری حاکم بر تجارت خارجی کشورهای در حال توسعه   
واقعیات حاکم بر تجارت جهانی   
خود اکتائی صنعتی   
مسئله انتخاب و انتقال تکنولوژی   
تقسیم کار جهانی   
شرکتهای فراملیتی   
تولید نوعی نظام جدید در اقتصاد جهانی   
ظهور و گسترش اقتصاد نمادی در برابر اقتصاد واقعی   
مقیاس اقتصادی و خود اتکائی صنعتی   
توسعه سیستم تکنواکونومیک   
جدولها   
نتیجه گیری

لینک کمکی