فایل word سقوط قصاص در نظام حقوقی اسلامی و ایران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word سقوط قصاص در نظام حقوقی اسلامی و ایران دارای 214 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word سقوط قصاص در نظام حقوقی اسلامی و ایران  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه :

در شریعت مقدس اسلام, اگر چه « اصل قصاص» در جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص با شرایطی مورد پذیرش قرار گرفته است, ولی همواره شارع مقدس به عفو و گذشت نسبت به قصاص توصیه و تأکید داشته و با وعده پاداش اخروی برای عفو کنندگان, عفو را برتر و افضل از اجرای قصاص دانسته است. به عبارت دیگر, نظام حقوقی اسلام, در واکنش نسبت به این قبیل جرایم, دو اصل مهم عدالت و رحمت را مورد توجه و لحاظ قرار داده است.
نظر به مراتب فوق, می توان گفت که به همان اندازه که بررسی مجازات قصاص و شرایط تحقق آن لازم و ضروری و دارای اهمیت است, موضوع سقوط قصاص, یعنی مواردی که علی رغم ثبوت و تحقق قصاص موجب زائل شدن مجازات قصاص است, نیازمند توجه و بررسی و تبیین است. زیرا موارد سقوط قصاص از آنجایی که در صورت تحقق و بروز, نهایتاً موجب از بین رفتن مجازات قصاص می گردند, مانند اجرای قصاص مایه حیات هستند.
در رابطه با موضوع قصاص و شرایط تحقق آن, تحقیقات جامع و کافی از سوی صاحب نظران در حوزه و دانشگاه صورت گرفته است, ولی در رابطه با موضوع سقوط قصاص و تبیین موارد و مصادیق آن علی رغم دارا بودن اهمیت فراوان تاکنون تحقیقات فقهی و حقوقی کافی به عمل نیامده است.
نظام تقنینی کشور هم به رغم تغییراتی که در طی بیست و شش سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در قوانین جزائی انجام گرفته, در مبحث قصاص برخلاف مباحث حدود و تعزیرات نه تنها به مقوله معافیت از قصاص که فرد اجلای آن موارد سقوط بعد از تحقق و ثبوت آن است توجه اساسی نکرده و درصدد احصا موارد سقوط قصاص به صورت روشن و صریح برنیامده, بلکه گاهی با تصویب قوانین نامناسب و بعضاً هم با سکوت تعمدی خود اصول مسلم حقوق کیفری از جمله اصل سرعت در رسیدگی را نادیده گرفته و عملاً موجبات تضییع حقوق و آزادی های افراد خصوصاً محکومان به قصاص را فراهم و بعضاً موجب افزایش آمار جمعیت کیفری زندان گردیده است.
با توجه به مراتب فوق و از آنجایی که در طور مدت خدمت قضایی  چندین ساله همواره از نزدیک با پیامدهای منفی ناشی از قانون گذاری های نسنجیده و نیز سکوت تعمدی قانونگذار مواجه بوده ام و شناخت کافی دارم, لذا تبیین و تجزیه و تحلیل موضوع « سقوط قصاص در نظام حقوقی اسلامی و ایران» را امری ضروری دیدم.منابع و مأخذ

1- احتشامی, هادی« عفو در نظام حقوق کیفری ایران» پایان نامه فوق لیسانس چاپ نشده, دانشگاه تربیت مدرس, 1373
2- آخوندی, محمود, آیین دادرسی کیفری, جلد اول, چاپ اول, تهران, انتشارات جهاد دانشگاهی, 1365
3- آشوری, محمد, آئین دادرسی کیفری, جلد اول, چاپ اول, تهران, انتشارات سمت, 1375
4- آقاوردی,‌ علی, « موانع قصاص نفس در شریعت اسلام» پایان نامه چاپ نشده, دانشگاه شهید بهشتی, سال تحصیلی 70
5- امامی, سید حسن, حقوق مدنی, جلد اول, چاپ ششم, تهران, انتشارات اسلامیه, 1364
6- جعفری لنگرودی, محمد جعفر, ترمینولوژی حقوق, تهران, گنج دانش, 1363
7- جعفری لنگرودی, محمد جعفر, وصیت وارث, چاپ اول, تهران, انتشارات دانشگاه تهران, 1370
8- زراعت, عباس, شرح قانون مجازات اسلامی, جرایم عمدی علیه تمامیت جسمانی, قصاص, تهران, ققنوس, جلد اول, 1379
9- شامبیاتی, هوشنگ, حقوق جزای عمومی, چاپ سوم, جلد دوم, تهران, مؤسسه انتشاراتی ویستار, 1372
10- کاتوزیان, ناصر, دوره مقدماتی حقوق مدنی ارث, چاپ اول, تهران, نشر میزان, 1376
مجموعه قوانین
1- قانون مجازات عموی مصوب 1304.
2- قانون راجع به مجازات اسلامی مصوب 1361.
3- قانون حدود و قصاص و دیات مصوب 1361
4- قانون مجازات اسلامی( تعزیرات مصوب 1362.
5- قانون مجازات اسلامی مصوب 1370

لینک کمکی