فایل word بررسي چهارساله وضعيت سلامت کارگران سالمند شاغل در حوزه خدمات شهري و فضاي سبز شهرداري تهران در طي سال هاي 1384–1381

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word بررسي چهارساله وضعيت سلامت کارگران سالمند شاغل در حوزه خدمات شهري و فضاي سبز شهرداري تهران در طي سال هاي 1384–1381 :


سال انتشار : 1386

نام کنفرانس, همایش یا نشریه : حکيم

تعداد صفحات :10

مقدمه: سالمندی فرآیند تغییرات خود به خود و سریعی است که با گذر از دوران کودکی, نوجوانی, جوانی و سپس عبور از مرحله میان سالی منجر به تکامل و بلوغ می گردد. همه تغییراتی که با سالمندی ایجاد می شود مخرب و آسیب رسان نیستند و برخی مانند افزایش تجربه و دوراندیشی از نکات مثبت سالمندی می باشند. در مطالعه سلامت و جمعیت سال 1379, جمعیت 60 سال و بالاتر ایران 7.8% بوده و برآورد می شود که در سال 1400 بیش از 10% از جمعیت کشور بالای سن 60 سال باشند . هدف از انجام این پژوهش بررسی وضعیت سلامت کارگران سالمند شاغل در حوزه خدمات شهری و فضای سبز شهرداری تهران بود.روش کار: در این مطالعه مقطعی, پرونده های بهداشتی که با هدف تعیین سطح سلامت و تناسب افراد با کار محوله توسط مرکز بهداشت کار شهرداری تهران برای این کارگران تکمیل شده بود؛ از سال 1381 لغایت 1384 بررسی و داده های پرونده ها تجزیه و تحلیل گردید. در مجموع پرونده های 31272 نفر در این مطالعه 4 ساله مورد بررسی قرار گرفت. با تعریف سالمندی بر مبنای سن 60 سال و بالاتر, در مجموع 6532 سالمند در میان این کارگران وجود داشت. کلیه آنالیزها در این گروه سنی و در مقایسه با گروه سنی زیر 60 سال صورت گرفت.یافته ها: میانگین سنی افراد, 67.2 سال با انحراف معیار 5.3 بود. 26.7% آنها سیگار می کشیدند. شایع ترین شکایت از عوامل زیان آور محیط کار عبارت بود از گرما و سرمای آزار دهنده (83.8%), گرد و غبار موجود در محیط کار (69.5%), آلودگی میکروبی (50.5%), بوی بد و آزاردهنده(44%) و خطر حادثه و تصادف (34%). شایع ترین علایم فیزیکی گزارش شده عبارت بودند از: افزایش فشارخون (30.3%), اختلالات بینایی (27.8%), اختلالات شنوایی (16.8%), ناراحتی قلبی (15.8%) و درد مفاصل و اندام ها(15.7%).نتیجه گیری: مقایسه الگوی مشکلات جسمی مشاهده شده در این گروه با آمارهای کشوری موجود در برخی موارد مانند افزایش فشار خون و اختلالات بینایی از الگوی مشابه و در سایر اختلالات از الگوی متفاوتی برخوردار بود. همچنین نسبت بالای بی سوادی در جمعیت سالمند مورد بررسی در این مطالعه ایجاب می کند که در مرحله نخست به منظور فراهم نمودن تسهیلاتی برای سوادآموزی این گروه سنی اقدامات شایسته ای صورت پذیرد و در این حین از روش های آموزش چهره به چهره جهت ارتقای وضعیت سلامت و بهداشت آنان بهره برداری شود.
کلید واژه: افراد سالمند, کارگران خدمات شهری, وضعیت سلامت, شهرداری, تهران

لینک کمکی