فایل word بررسي آثار مصرف داروي نيروزاي اکسي متولون در دوزهاي بسيار بالاتر از حد فيزيولوژيک بر روي اووژنز موش ماده, نژاد NMRI

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word بررسي آثار مصرف داروي نيروزاي اکسي متولون در دوزهاي بسيار بالاتر از حد فيزيولوژيک بر روي اووژنز موش ماده, نژاد NMRI :


سال انتشار : 1386

نام کنفرانس, همایش یا نشریه : مجله دانشگاه علوم پزشکي قم

تعداد صفحات :9

زمینه و هدف: اکسی متولون, نوعی استروئید آنابولیک - آندروژنیک فعال خوراکی است. این دارو در سال 1959 و با متیله شدن کربن 17- آلفا واشباع شدن کربن 5- آلفا تستوسترون به دست آمد. از این دارو در دوزهای کم برای درمان بیماری هایی نظیر کم خونی, کمبود رشد در بچه ها, کاهش گسترش ویروس ایدز در بدن و خسارات و نارسایی های قلبی استفاده می شود. برخی ورزش کاران از این دارو به دلیل خاصیت آنابولیکی و تاثیر آن بر رشد عضلانی, به عنوان داروی نیروزا در دوزهای بالا استفاده می کنند. در این مطالعه آثار داروی اکسی متولون در دوز بسیار بالاتر از حد فیزیولوژیک بدن, بر روی تخمدان موش سوری ماده نژاد NMRI بررسی شده است.روش بررسی: به این منظور, داروی اکسی متولون با دوز 12 میلی گرم در کیلوگرم در هر روز به صورت درون صفاقی به موش های نابالغ (28روزه) که در سه گروه تجربی, شم و کنترل قرار گرفته بودند, به مدت هفتاد روز تزریق شد.یافته ها: نتایج تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که در مدت زمان تزریقات, ناهنجاری های معنی داری در گروه تجربی در مقایسه با گروه کنترل وجود دارد. این ناهنجاری ها شامل کاهش وزن و قطر تخمدان, کاهش تعداد جسم زرد, افزایش فولیکول های بدوی, کاهش فولیکول های اولیه, کاهش فولیکول های در حال رشد, کاهش فولیکول های گراآف, کاهش فولیکول های آترتیک, کاهش قطر لایه گرانولوزا و کاهش هورمون پروژسترون است.نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که استفاده از اکسی متولون در گروه تجربی, رشد تخمدان و هم چنین تخمک گذاری را کاهش می دهد.
کلید واژه: اکسی متولون, استروئیدهای آنابولیک, آندروژن ها - اووسیت ها

لینک کمکی